3Dstereo.com.pl

kilka słów o muzyce i sprzęcie muzycznym

Renesans płyt winylowych

Płyty winylowe pojawiły się po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. Przez długi czas stanowiły one podstawowy nośnik rozpowszechniania nagrań muzycznych. Z czasem, wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowych nośników, takich jak kasety magnetofonowe czy płyty kompaktowe, analogi zostały wyparte i straciły na znaczeniu.

Dziś jednak płyty gramofonowe wracają do łask i przeżywają swoją drugą młodość.

W ostatnich latach odnotowuje się znaczący wzrost sprzedaży płyt winylowych. Dla wielu ludzi zakup płyty gramofonowej jest wyrazem tęsknoty za nostalgią dawnych czasów młodości. Sprzedaż analogów zwiększa się także wraz z rozwojem subkultury hipsterskiej, której jedną z cech jest kult namacalnych nośników muzycznych, w szczególności zaś płyt analogowych. Wśród wielu płyta analogowa nadal uchodzi za produkt, który zaoferować może najlepszą jakość nagrań dostępną na rynku.

Czy regularne informacje napływające do mediów na temat dobrze sprzedających się czarnych krążków to tylko przejaw chwilowej mody? Trudno przewidzieć, jednak jak na razie wszystko wskazuje na to, że płyty gramofonowe nie zostaną tak szybko skazane na zapomnienie, jak wydawało się to jeszcze kilkanaście lat temu.

1 thought on “Renesans płyt winylowych

  1. Płyty winylowe zawsze będą w modzie, dodatkowo jest to element dekoracyjny do domu i ciekawostka dla gości.

Comments are closed.