3Dstereo.com.pl

kilka słów o muzyce i sprzęcie muzycznym

Krótka historia zespołu Guns N’Roses

Guns N’Roses to legendarny zespół rockowy, na którego utworach dorastało wiele pokoleń. Nie ma fana tego gatunku muzycznego, który by nie słyszał przeboju zespołu „Don’t Cry”. Popularność kompozycji G’nR nie słabnie od dziesięcioleci.

Zespół, który założył Axel Rose stał się uosobieniem hasła „Sex, Drugs & Rock n Roll”. Axel Rose był bardzo surowo wychowywany przez matkę i ojczyma, dlatego szybko wszedł w okres buntu. Upust emocji znalazł w tworzeniu muzyki garażowej.

Guns N’Roses – początki gigantów

Formacja została założona w 1985 roku przez członków Hollywood Rose Axel Rose i Thraciansa Guns. Zespół stworzył nazwę nowego zespołu, z połączenia nazw dwóch grup, z jakich powstał. Niedługo potem, gitarzysta Guns odszedł a na jego miejsce pojawia się Slash.

Debiutancki album „Appetite for Destruction” wydany w 1987 sprzedał się w 28 milionach egzemplarzy na całym świecie i wdrapał się na szczyt list przebojów. Materiał ten zawiera najbardziej znane piosenek zespołu, w tym „Welcome to the Jungle” i „Knockin 'on Heaven’s Door”. Sukces debiutanckiego albumu był kontynuowany w 1988 roku wydaniem albumu „G N’R Lies”, a w 1991 roku wydaniem podwójnego albumu „Use Your Illusion”.

G’n’R bez Slasha

Album z coverami „Spaghetti Incident” wydany w 1993 roku był ostatnim materiałem nagranym ze Slashem. Gitarzysta opuścił zespół w 1996 roku, tworząc grupę Velvet Revolver.

Powody, na jakie powoływał się Slash były związane z brakiem szacunku Rose dla publiczności i obsługi technicznej podczas trasy koncertowej. W grę wchodziły także nieporozumienia na temat prawnej manipulacji, dzięki której Rose zmusił swoich kolegów z zespołu do zrzeczenia się własności nazwy zespołu na jego rzecz. Po 10-letniej przerwie w istnieniu zespołu i wielu zmianach składu, w 2008 r. G’nR wrócili na rynek muzyczny z albumem „Chinese Democracy”. Powrót zadebiutował na trzecim miejscu listy Billboard 200, przekraczając najśmielsze oczekiwania fanów.

Warto dodać, że opisywany zespół często odwiedzał Polskę, relację z ostatniego koncertu Guns N’Roses na PGE Narodowym znajdziesz w portalu naglowek.pl.