3Dstereo.com.pl

kilka słów o muzyce i sprzęcie muzycznym

Kultura bliżej ciebie

Muzyka, film, fotografia, teatr, dzieła sztuki malarskiej, czyli wszystko to co zaspokaja naszą potrzebę kontaktu z rzeczami pięknymi, z kulturą wyższą. Wszystko to co od wieków miało ogromny wpływ na nasze postępowanie i spojrzenie na świat.

Już Arystoteles uważał, iż teatr powinien wzbudzać w widzu uczucia trwogi by oczyścić jego umysł z negatywnych uczuć (katharsis-oczyszczenie) – powinna pełnić jakąś funkcję w stosunku do odbiorcy.

Tak jak teatr tak inne rodzaje sztuki wnoszą coś w nasze życie. Obrazy, fotografie czy inne dzieła ikonograficzne inspirują odbiorcę, odpowiedni rodzaj muzyki może nas motywować bądź zniechęcać do jakiegokolwiek działania. Filmowy bohater pozwala wczuć się w sytuację drugiego człowieka, wyzwala uczucia empatii. Często jedna książka może zmienić nasz sposób patrzenia na świat o 180 stopni. Sprawia, że inaczej patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość.

Wszystkie te dobra stworzone prze człowieka pomagają na w zrozumieniu wielu spraw. Tak jak organizm potrzebuje pożywienia by przeżyć, tak umysł potrzebuje kontaktu z literaturą, teatrem czy niego rodzaju kulturą aby się rozwijać.

1 thought on “Kultura bliżej ciebie

  1. Przede wszystkim kultura to fajny sposób na oderwanie się od codzienności, poprzez taniec, muzykę, kino itd.

Comments are closed.