3Dstereo.com.pl

kilka słów o muzyce i sprzęcie muzycznym

Jak muzyka pomaga w edukacji?

Czy muzyka może pomagać przy edukacji? Jestem tego w stu procentach pewnych i w tym wpisie chciałbym Wam to dokładnie przedstawić. Zapraszam do lektury.

Poprawa zdolności językowych

Związek pomiędzy nauczaniem muzyki a lepszym rozwojem języka u małych dzieci został już dawno udowodniony

Trening muzyczny stymuluje i trenuje tę samą część mózgu, która zajmuje się rozumieniem języka. Dzieci, które mają styczność z edukacją muzyczną, będą więc lepiej rozumiały tonację i sposób, w jaki poszczególne segmenty mowy są do siebie dopasowane. Może to być również niezwykle przydatne, jeśli dziecko uczy się drugiego języka.

Lepsze zdolności poznawcze

Gra na instrumencie zwiększa wykorzystanie sieci neuronowej. W porównaniu z tymi, którzy nie grają na instrumencie, istnieją pewne sugestie, że muzycy mają większy wzrost aktywności neuronalnej.

Lepsze umiejętności matematyczne

Dzieci, które uczęszczają na zajęcia muzyczne w ramach edukacji, zwiększają również swoje zdolności matematyczne. Związek między muzyką a lepszą kontrolą zadań przestrzenno-czasowych oznacza, że dzieci są lepiej przygotowane do nauki kluczowych umiejętności matematycznych. Jedna z teorii mówi, że odpowiedzialna jest za to nauka rytmu, ponieważ matematyka polega na wyłapywaniu wzorów i tego, jak elementy wizualne łączą się ze sobą.

Pobudzanie kreatywności

Muzyka jest jednym z najbardziej twórczo stymulujących zadań, jakie może podjąć każdy człowiek. Jeśli chcesz pobudzić kreatywność swojego dziecka, możesz zachęcić je do tworzenia własnej, niepowtarzalnej muzyki.

Wyrafinowana koordynacja ręka-oko

Nauka gry na instrumencie na elitarnym poziomie nie jest łatwym zadaniem. Potrzeba znacznej koordynacji ręka-oko, aby nauczyć się prawie każdego instrumentu. Ci, którzy opanowali swoje rzemiosło są obdarzeni unikalną umiejętnością; jest to coś, co może być stosowane w innych dziedzinach nauki i życia ogólnego.

Lepsza pamięć

Poprawa pamięci to kolejna dobrze udokumentowana korzyść płynąca z muzyki w edukacji. Nauka gry na instrumencie, oraz nuty i słowa, które składają się na piosenki, wszystko to wymaga ćwiczenia pamięci.

Zmniejszanie stresu

Szkoła jest ważnym okresem dla dzieci i czasami może być stresująca – szczególnie podczas trudnych okresów egzaminacyjnych.

Muzyka stała się sprawdzonym środkiem łagodzącym stres, a badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wiążą to z rytmem muzyki. Przy 60 uderzeniach na minutę, muzyka może spowodować synchronizację naszego mózgu i wywołać fale mózgowe alfa – które się pojawiają, gdy jesteśmy zrelaksowani.