3Dstereo.com.pl

kilka słów o muzyce i sprzęcie muzycznym

Marek Grechuta – sylwetka artysty

„Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć” – tak kilkadziesiąt lat temu śpiewał Marek Grechuta – jeden z najwybitniejszych polskich piosenkarzy XX w. Człowiek, który niewątpliwie potrafił być wolny, i to w czasach, gdy wolność była towarem jeszcze bardziej deficytowym, niż mięso kupowane na kartki.

Grechuta potrafił żyć wśród mądrych ludzi, być wolnym dzięki obcowaniu z intelektem zawartym w poezji takich wybitnych autorów, jak Bolesław Leśmian, Tadeusz Nowak, Witkacy czy sam Adam Mickiewicz; z czasem sam stał się poetą, tworząc do dziś niezapomniane przeboje takie jak „Ojczyzna” czy „Dni których nie znamy”. Szczególnie owocna okazała się być współpraca Grechuty z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Nietypowe instrumentarium – delikatne brzmienie z wstawkami smyczkowymi czy dętymi – połączone z poetyckim, głębokim przesłaniem tekstów piosenek spowodowały, że Grechuta stał się rozpoznawalny, a jego piosenki po dziś dzień wychowują kolejne pokolenia Polaków.

Warto zwrócić uwagę że osiągnął to nie będąc posiadaczem szczególnie pięknego czy melodyjnego głosu – wokal Marka Grechuty pozostawał wręcz całkiem sporo do życzenia; niemniej jednak przeboje takie, jak „Ocalić od zapomnienia”, „Nie dokazuj”, „Pomarańcze i mandarynki”, „Świecie nasz” czy „Hop, Szklanę Piwa” jeszcze długo będą rozbrzmiewać w wielu polskich domach.